Karmaşık Projeler Üzerinde Ekip İşbirliği İçin Basit Bir Çerçeve :Scrum

Scrum 1990 yılının başlarında geliştirilen çevik yazılım geliştirme (Agile Software Development) yöntemidir . Bir proje yönetim metodolojisi olan Scrum’un popülerliği her geçen gün artmaktadır.Klasik bir Software Development Life Cycle olmayıp,bize Agile Framework/Çevik Altyapı sunar.Bir çok büyük şirket(Google ,Facebook..) tarafından kullanılan Scrum sadece yazılım geliştirme süreçlerinde değil şirketlerin diğer tüm süreçlerinde de kullanılabilir.

Kısaca Scrum ;İhtiyaca yönelik ,esnek bir geliştirme sürecidir. Düzenli geri bildirim ve kısa dönemli planlamalarla hedefe ulaşmayı sağlar.Yazılım geliştirme sürecinde ihtiyaç ve önem sıralamasına göre çalıştığından dolayı müşterinin düzenli geri bildirimlerine göre yapılanmayı sağlar. En önemlisi de müşteri ve geliştirici doğrudan iletişim içinde olmadıkları için yazılım geliştirici baskı altında olmaz ve işine yoğunlaşır.

Scrum da roller:

1) ScrumMaster(Proje Yöneticisi):

• Takımın performansını gerçekleştirmesine engel olan durumları ortadan kaldırır.Esnek bir çalışma ortamı yaratmaya çalışır.
• Scrum sürecinin amaçlandığı gibi devam etmesini sağlar.
• Takımın görevlerini yerine getirmelerini, odaklanmalarını sağlar.
• Development ekibiyle birlikte product backlogu ele alarak öncelik sırasına göre sprintlerin planlanmasını, takibini yapar.Yaşanacak sorunların çözümleri konusunda developerlar ile iş birliği yaparak development ekibiyle product owner arasında bir köprü vazifesi görür.

2)Product Owner(Proje Sorumlusu)
• Üründen sorumludur.Ürünün özelliklerini tanımlar,çıkış tarihleri ve içerikler hakkında karar verir.
• Özelliklerinin önceliklerini piyasaya göre düzenler.
• Özellikleri ve öncelikleri her Sprint de değiştirebilir.
• Çalışma sonuçlarını Kabul / Red eder.
• Müşteri odaklı dökümanları hazırlar,önceliklerini belirler ve bunları Product backlog içerisine ekler.

3) Team
•Ürünün geliştirilmesinden sorumlu olan takıma verilen isimdir.
• Product backlogtan, sprint backlog oluşturulurken, scrum master ile birlikte her bir itemın ne kadar süreceğini belirleyerek, belirlenen süre içerisinde implementasyonu yapar.
• 7 + kişilik gruplardan oluşur.Ne kadar çok üye olursa organize etmek ve toplantıları yapmak o kadar zorlaşabilir.

Scrumda Bileşenler

Product Backlog : Ürünün gereksinimlerinin ve fonksiyonlarının tutulduğu ve önceliğe göre sıralandığı bir listedir. Burada maliyet belirlenir.Scrumdaki tüm roller product backloga erişebilir durumda olmalıdır.

Sprint Backlog : Product Backlog daki öncelik sırasındaki itemlarla belirli bir plan çıkarıldıktan sonra o planla yapılacak bir liste ortaya çıkar ve bu listedeki işler için sprint denilen 2-4 haftalık süre koşulur.Ortaya elle tutulur bir geliştirme çıkaracak şekilde her sprint sonrası dışarıya verilecek bir increment çıkar .Sprint backlog, o sprintte yapılacak işlerin tutulduğu yerdir ve scrum daki herkes yine bu sprint backloga erişir.

Daily Scrum Meeting : Ekipteki herkesin bir araya gelerek karşılaştıkları sorunları, bir önceki görüşmeden sonra neler yaptığını ve bundan sonra neler yapacağını anlattığı uzun sürmeyen, sprinti etkileyebilecek bir olumsuzluğun zamanında önüne geçilebilmesini sağlayan kısa görüşmelerdir.

Sprint Review : Her sprint sonrasıda yapılan işleri gözden geçirmek ve bundan sonraki sprintlerin verimliliğini arttırmak için yapılan toplantıdır.

 Resim

 

 

Teşekkürler:)

Reklamlar

Karmaşık Projeler Üzerinde Ekip İşbirliği İçin Basit Bir Çerçeve :Scrum” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s